Výměna těsnění plastových oken

Nejefektivnější způsob jak ušetřit – výměnou těsnění oken

Zima pomalu klepe na dveře a ceny elektřiny i plynu letí do závratných výšek. Určitě vás již napadlo, že bude třeba někde ušetřit. Jednou z nejefektivnějších investicí může být výměna těsnění u vašich oken. Ani ta nejlepší plastová okna nebudou sloužit dobře, pokud těsnění nebude správně sedět a tím bránit úniku draze zaplaceného tepla. Jak tedy poznat, že těsnění potřebuje výměnu?

Extrémním případem je, když u okenního rámu cítíte pouhou rukou závan chladného vzduchu. To ale nemusí být způsobeno špatným těsněním. V mnoha případech jde jen o nesprávně seřízené okno. S obojím si umí naši technici poradit.

Častou závadou u starších plastových oken bývá těsnění, které předčasně zteřelo. Stává se to, pokud není těsnění pravidelně ošetřováno silikonovou emulzí, která vrací těsnění pružnost tolik potřebnou pro správnou funkci. Na těsnění v tom případě vznikají mikroskopické trhlinky, které nejsou ani běžným okem vidět, ale pod tlakem sevřeného okenního rámu se otevřou a umožnují proudění vzduchu.

Za výměnu okenního těsnění utratíte pár stovek, nebo máte nervák na víkend

Těsnění je u plastových oken vloženo do speciální drážky a jeho vyjmutí je ta snazší část celé operace. Toto zvládne i zručný kutil. Daleko složitější je vložení nového těsnění do drážky a to ve správné délce, aby ani nescházelo, ani nepřebývalo. Ještě větší úkol je pak výběr toho správného těsnícího profilu. Každý výrobce má svůj vlastní profil a v případě oken, které mají 2-3 těsnící zóny to bývají také 2-3 různé těsnící profily. V této šíři možností se již vyplatí porada s odborníkem.

Naši technici s tím již získali takovou praxi, že měníme těsnění oken prakticky od jakéhokoliv dodavatele a podle tvaru okenního rámu jsou schopni určit, které těsnění je pro vaše okno potřeba. Na vlastní výměnu těsnění jsou pak vybaveni přípravky, které jim umožňují těsnění rychle vložit a zkrátit na správnou délku s milimetrovou přesností, zatímco pokud byste to dělali „na koleně“ je to práce na víkend, plná nežádoucích nerváků.

Náklady na výměnu těsnění oken se pohybují spíše v řádu stokorun, při růstu cen energií vám však mohou uspořit tisíce.

Nám pak udělá radost, když nás paní za práci pochválí:
„Dobrý den do Proplastu, okna na Jelenici s Vaším těsněním jsou super, přes víkend chladněji, tak se potvrdilo, že jste odvedli opravdu dobrou práci. Okna mají těsnění na jedničku, moc děkuji a přeji krásné Vánoce. Zdraví Anežka. O“