Zkontrolujte těsnění plastových oken. Odbornou výměnou ušetříte i tisíce korun na vytápění

Za vytápění svých domácností si letos připlatíme všichni. Přesto ale můžete sami podniknout kroky, díky kterým minimalizujete úniky tepla a snížíte spotřebu energie. Některá opatření jsou nákladná (zateplení, výměna zdroje tepla), jiná vyjdou na pár korun, a přesto vám ušetří tisíce. Mezi ně patří i kontrola plastových oken a související výměna těsnění, která přinese úsporu i vyšší komfort bydlení.

Těsnění plastových oken má omezenou životnost

Můžete mít doma sebelepší plastová okna s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi. Pokud ale nebudou dobře těsnit, úsporný efekt se vůbec nedostaví.

Aby byl prostor mezi okenním rámem a křídlem vzduchotěsný, musí být gumové těsnění ve vynikajícím stavu. Zteřelé či mechanicky poškozené těsnění nedokáže prostor adekvátně utěsnit, a okno se pak i v zavřeném stavu může chovat stejně jako při otevření na mikroventilaci. Na starém těsnění se často objevují okem neviditelné mikroskopické trhliny, které se pod tlakem křídla rozevřou a vytvoří prostor pro proudění vzduchu.

Citelné proudění vzduchu kolem okenního křídla naznačuje, že je něco v nepořádku. Problém pak doporučujeme řešit okamžitě. Nejenže přicházíte o drahé teplo, ale riskujete zdravotní problémy způsobené průvanem. Průvodními projevy poškozeného těsnění bývá i vysoká vzdušná vlhkost v interiéru, rosení oken či pronikání hluku z venkovního prostředí.

Výměna těsnění stojí stokoruny, ale ušetří vám tisíce

Pokud vám přes plastová okna uniká teplo z důvodu vadného těsnění, bude oprava rychlá a cenově dostupná. V každém případě doporučujeme povolat odborného technika, který okna zkontroluje a zjistí přesnou příčinu. Okna totiž mohou profukovat i z důvodu špatného seřízení, po čase se mohou například svěsit.

Pokud technik odhalí příčinu problému ve vadném těsnění, provede na místě jeho výměnu. Celá oprava netěsnícího okna vás pak vyjde na několik stokorun. Protože ale zcela zamezíte únikům tepla z interiéru, během topné sezóny ušetříte i tisíce korun na energiích.

Odborníci zvládnou výměnu u jakéhokoliv typu okna

Základem úspěšné výměny vadného těsnění plastových oken je volba správného těsnicího profilu. Jednotliví výrobci totiž používají odlišné varianty profilů, a to i v rámci jediného typu okna. Na běžném plastovém okně najdete přibližně 2 až 3 různé těsnicí profily, které se liší rozměry i tvarem. Aby nové těsnění správně fungovalo, musí svým profilem odpovídat tomu původnímu.

Specialisté v oboru dokážou zvolit vhodný typ těsnicích pásků takřka okamžitě. „Naši technici mají s výměnou těsnění plastových oken takovou praxi, že si poradí s okny jakékoliv dodavatele. Podle tvaru okenního rámu okamžitě určí, který typ těsnění bude ideální,“ doplňuje Radim Adámek ze společnosti Proplast, která se bezmála 30 let specializuje na dodávky a servis oken i dveří.

„Samotnou výměnu provádíme pomocí speciálních přípravků, díky kterým nové těsnění vložíme rychle, bezpečně a s přesností na milimetr,“ dodává. Součástí odborné opravy poškozeného těsnění je i seřízení a promazání oken. Na nadcházející zimu tak budou perfektně připravená a poradí si i se silným větrem, sněhem a dalšími přírodními vlivy.

Výměnu těsnění zvládnete svépomocí, ale…

…bude vás to stát spoustu času a nervů. Bez zkušeností a speciálních přípravků počítejte s prací na několik hodin. Vyjmutí původního těsnění z drážky je bezproblémové, ovšem při opětovném vkládání nových pásků se možná pořádně zapotíte.

Složité je také přesné zkracování těsnících pásků v rozích, aby těsnění nikde nechybělo, ale ani nepřesahovalo. Samotnou kapitolou je volba zmíněného těsnícího profilu. Bez rady odborníka vhodný typ těsnění na první dobrou pravděpodobně netrefíte.

Sami si promyslete, jestli se vám úspora několika stokorun vyplatí. Nakonec se může stát, že po mnohahodinovém martýriu a počátečních nezdarech odbornou firmu stejně oslovíte. Ztratíte spoustu času a nevhodné, špatně naměřené či poškozené těsnění budete muset hodit rovnou do koše.

Servisními prohlídkami prodloužíte životnost těsnění

Abyste prodloužili životnost plastových oken i jednotlivých komponentů, nepodceňujte provádění pravidelných servisních prohlídek. Zmíněná firma Proplast se sídlem v Ústí nad Orlicí se postará o kompletní servis oken včetně seřízení a výměny vadných dílů. V rámci preventivní prohlídky ošetří těsnění oken speciální silikonovou emulzí, která mu vrátí nezbytnou pružnost. Při pravidelné údržbě nebudete muset výměnu těsnění řešit mnoho let.